Radost jménem URUCUM

22.05.2019

Tak jako každý den, mne řidič veze do práce a já sleduju okolí, vždycky mám pocit, že to co vidím dnes, tam včera nebylo. Chvíli trvalo, než si Claudio zvyknul na mé výkřiky do ticha a na to, že při každém takovémto výkřiku musí zastavit. Pravda je, že jsem dlouho nekřičela, takže dnes utrpěl asi šok, alespoň ho to probralo k životu.  

Urucum nebo  Achiote - Orelání barvířský,  je keřík, který mi dnes způsobil obrovskou radost při cestě do práce. Prášek vyrobený z jeho semen používáme do našeho mýdla a vždy jsme ho dováželi. Hodně jsem o něm četla a byla jsem smířená s tím, že roste pouze v Amazonii a tady ho nenajdu. O to větší to byla radost. Je to bylina, která má spoustu léčivých účinků, semena barví krásně do oranžova a dá se s ním barvit bavlna. Najednou se mi vybavily všechny možnosti, jak semena využít, nejen do mýdel. Je ho tady dost, tak nemusím šetřit :D. Už se těším domů, jak začnu experimentovat.

Urucum pomáhá při hojení ran, horečkách, při popáleninách, oparech, malárii, astmatu, hepatitidě,  žluté zimnici, ženských problémech posiluje funkci jater.