Palanca Negra - odkaz pro všechny Angolany

21.11.2021

Černý diamant Angoly - Palanca Negra Gigante (česky antilopa vraná, latinsky Hippotragus niger niger)  - je impozantní, vzácná a krásná antilopa, kterou najdete pouze v Angole. Neexistuje žádná jiná země, která by se mohla pyšnit tímto druhem. Je považována za nejkrásnější a nejušlechtilejší ze všech antilop světa. V africké mytologii, stejně jako ostatní antilopy, symbolizuje živost, rychlost, krásu a vizuální ostrost. 

V samotné Angole ji můžete vidět volně běhat pouze ve dvou chráněných rezervacích v provincii Malanje, a to v Luando Integral Reserve a v národním parku Cangandala. 

Palanca obletěla svět

Tato antilopa byla na pokraji vyhynutí, ale díky své tvrdohlavosti a síle zůstala naživu, což z ní udělalo super odolné zvíře. Z tohoto důvodu se stala odkazem pro všechny Angolany a mezinárodním symbolem země, která se léta zmítala ve válce. 

Palanku najdete například ve znaku angolské letecké společnosti TAAG, díky které Palanka coby kresba na trupech letadel, obletěla celý. 

Národní fotbalový tým nese dokonce její jméno "Palancas Negras" a jeho hráči ji nosí hrdě ve znaku na svých dresech. Najdete ji ale také na známkách, bankovkách a v angolských cestovních pasech. Podle Palanky je rovněž pojmenována část Luandy.

Zvíře do každého počasí i nepohody

Podle angolského ministerstva životního prostředí objevil první Palanku v roce 1909 Frank Varian, což byl belgický inženýr. K jejímu popisu však došlo až v roce 1916. Je to velmi odolné a silné zvíře, které přežije každé počasí a katastrofy, což dokazuje fakt, že přežila válečné období, které zemi pustošilo dvacet osm let.

V roce 1938 vznikla svatyně Palanca Real, kterou v roce 1955 prohlášena za přírodní rezervaci "Luando Integral Natural Reserve". Pokuta za zabití této antilopy se vyšplhala na 100 000 dolarů (67 tisíc eur).

Později byla v oblasti Cangandala v provincii Malanje zřízená integrální přírodní rezervace Cangandala, která byla prohlášená za národní park.

Tato dvě chráněná území jsou jedinými místy, kde můžete tohoto vzácného živočicha najít.

Během válečného období parky neunikly devastaci a začali se šířit zvěsti o vyhynutí této nádherné antilopy. V roce 2003 byl zahájen projekt na ochranu Palanky a v roce 2005 díky skrytým kamerám, byla zvěst o vyhynutí vyvrácena. Téměř po dvaceti letech byla Palanka opět zachycena na fotografiích v národním parku Cangandala. Situace v parku Luando Integral Reserve se díky obtížnému přístupu, pytláctví a ztráty kontroly nad parkem nepodařilo přítomnost Palanky potvrdit. Předpokládalo se, že za živé zvíře zaplatili pytlákům kolem 1,5 milionu dolarů (milion eur). Následně byla tedy Palanka vyhlášená jako ohrožený druh.

Boj o záchranu před vyhynutím

V roce 2009 v národním parku Cangandala došlo k odchytu samic a v Reserva do Luando k odchytu dospělého samce. Pak byli odvezeni do reprodukční svatyně, která byla vybudována zhruba na rozloze 400 hektarů v národním parku Cangandala za účelem reprodukce.

Odchyt začal 24. července a zúčastnili se ho pilot Barney O'Hara a veterinář Peter Morkel z Jižní Afriky, vědci Jeremy Andersen a Richard Estes. Létalo se v národním parku Cangandala a v rezervaci Luando Integral. Každý jednotlivý let trval v průměru dvě až čtyři hodiny. Veterinář seděl vždy za pilotem, aby získal nejlepší úhel pro střelbu na antilopy. Zvířata po odchytu putovala do nově vybudovaného místa, které sloužilo jako adaptační zóna, ale zároveň také jako karanténní zóna.

V této zóně zvířata pobývala jen několik dní. Po zasažení uspávací šipkou, veterinář hned v terénu vyhodnotil stav jednotlivého zvířete, ošetřil ránu po zásahu a rozhodl zda zvíře bude putovat do adaptační zóny, či bude vypuštěno.

Reprodukční svatyně

Odchyceno bylo 21 zvířat - 11 z nich má telemetrické přenosové obojky VHF umístěné tak, aby umožňovaly sledování. Devět samic bylo umístěno v Reprodukční svatyni. Během akce nebyly zaznamenány žádné incidenty ani zranění. Rozhodnutí se ukázala jako správná a Palanca Negra je nyní pod kontrolou a má tak velkou šanci na přežití.

Díky její unikátnosti se stala symbolem charakterizujícím Angolu. Vyřezávanou sošku můžete vidět na pultech malých i velkých obchodů a také na všech trzích.

Palanca Negra - Antilopa vraná

V Česku příbuznou Palancu Negru, neboli antilopu vranou (latinsky Hippotragus niger niger) můžete vidět i například v Zoo Praha a v safari ve Dvoře Králové. Mohutná antilopa Gigante,  patří do příbuzenstva přímorožců. Samec váží v průměru 238 kg je vysoký 116-142 cm. Samice váží 220 kg a jsou o něco menší. Dlouhé, ostré rohy u samců mohou dosáhnout délky až 1,6 metru. Vyznačují se charakteristickým vzorem v podobě přerušené bílé čáry. Palancy žijí ve stádech a vůdce chodí vždy jako poslední.