Tajemství přitažlivých Afričanek aneb módní inspirace z Angoly

19.10.2021

Díky vlivu Evropy se z Afriky obecně postupně vytrácejí tradiční oděvy a módní trendy tady stále více určuje evropská a americká konzumní móda protkaná kvalitními a na první pohled nerozeznatelnými fejky z Číny. Přesto si zdejší ženy stále uchovávají svou ženskost, kterou jim jim Evropanky i Američanky mohou závidět :-)

 V čem tkví tajemství jejich přitažlivosti? Co dělají  ženy žijící v jedné z nejbohatších zemí Afriky, Angolanky jinak, než ženy "Západu"? Pěkně popořádku :-)

Rozdělení společnosti

Tak jako ve všech zemích je společnost složená z několika ekonomických skupin, také Angola má svá rozdělení, která ovlivňují módní styl žen.

Zatím co, obyčejné chudé ženy nosí převážně tradiční africké látky omotané kolem pasu, tričko a na nohou mají obyčejné žabky.

Ženy, které jsou lépe situované si dopřávají modely těch nejlepších světových značek, bez ohledu na částku vydanou za onen nákup. Udržují si tím společenskou prestiž a úroveň ve společnosti. A mezi nimi stojí ženy, které sice nemusí chodit v tričku a s látkou kolem pasu, ale vzhledem k cenám oněch zmíněných módních delikates ze světa si je nemohou dovolit a uchylují se k nákupu oblečení v evropských řetězcích nebo oděvům dovezených z Brazílie a prodávaných na velkých tržnicích nebo malých buticích. Pochopitelně taky mezi muži jsou obrovské rozdíly. Chudého muže můžete potkat v tričku a kalhotách, nebo v ne úplně perfektně padnoucím obleku a botách (klidně i o dvě čísla větším), ale vždy čistého a s upravenými vlasy. Oproti tomu se setkáte s elegantním mužem v obleku perfektně padnoucím, s pečlivě naleštěnými botami a luxusními hodinkami na ruce.

Všechny Angolanky však mají něco společného, ať je žena oblečená v čemkoliv, vždy dbá na to, aby byla čistá a líbila se hlavně sama sobě. V našem článku opustíme ženy, které opravdu nemají na to, aby mohly investovat peníze do svého vzhledu, ale zaměříme se na ženy, které tu možnost mají. Kdykoliv se objeví ve společnosti bílých žen, poutají zraky všech mužů a nepřehlédnete je nejenom proto, že se liší barvou kůže.

Čas se nesmí podcenit

Obecně jsou Angolanky velmi krásné, ale také velmi silné ženy, které se jen tak něčeho nebojí. Jak jsem již zmiňovala výše, péči o sebe věnují mnohonásobně více času než běžná Evropanka. Vlasy, kterým věnují obrovskou péči svěřují s pravidelností svým kadeřníkům, kteří jim naplétají copánky a vytvářejí různé vlasové ornamenty.

Pod tíhou chtíče rovných, hladkých vlasů, nepohrdnou ani úpravě žehličkou, nebo chemickým zásahem. Každá Angolanka má ve své módní truhle několik paruk, pro případ, že by kadeřník neměl čas. V okamžiku, kdy nemá upravené vlasy, což znamená, že je nemá napletené a nemá po ruce paruku, využije čepici nebo turbanu tak, aby tohle - pro ně společenské "fópá" - nebylo vidět.

Druhou důležitou záležitostí, na kterou ženy v Angole dbají, jsou nehty. Už i malé děti ví, že se mají první dívat na nehty a podle toho poznají, jak moc velkou madam mají před sebou. Se stejnou pravidelností, s jakou navštěvují kadeřníky, navštěvují proto také své manikérky a pedikérky.

Zadek jako symbol krásy

Angolanky se umí nosit, zatím co my Evropanky máme komplexy z velkých zadků, objemných stehen a vypouklého břicha, Angolanky si na nich naopak zakládají. Zejména zadek je pro ně symbol krásy a patřičně ho umí nosit. Nezáleží jak moc je objemný, ale jak hezky a důstojně s ním umíte chodit. 

V Angole nenarazíte na ženu, která by měla shrbená záda, šla se sklopenou hlavou nebo - nedej bože :-) - někam běžela. Všechny si vykračují pěkně vzpřímeně, elegantně a s grácií, bez ohledu na to, že na nohou mají boty na vysokém podpatku a cesta je kamenitá, plná děr. Ženy jsou prostě dámy za každé situace.

Angolanky se umí nosit a nebojí se ničeho. Milují svá těla, mají rády sebe a to také určuje směr jejich oblékání. 

Křivky musí být vidět

Pochopitelně také v Angole módu ovlivňují angolské influencerky a blogerky, které ale ve většině případů žijí mimo Angolu a jejich zájmem jsou právě ony světové značky. Přesto, ale i tyto ženy a dívky, které určují směr angolské módy odněkud z hodně vzdálených krajin, nepodléhají některým evropským trendům, jako například, naše oblíbené návraty do let předešlých. Vzhledem k tomu, že africké ženy milují svá těla a rády je vystavují na obdiv, nepropadají například stylu OWERSIZE, který je nyní v Evropě tak oblíbený.

To my Evropanky, které se neustále trápíme nad vetší zadnicí, malými prsy nebo povoleným břichem, tuto módu kvitujeme. Pod o pět čísel větší košili schováváme naše těla, které nemají rozměr 90-60-90. Angolanky zbožňují přiléhavé oblečení, aby co nejvíce vynikly jejich svalnaté figury, které si formují cvičením, ale není ani nic neobvyklého, když využijí rukou estetických chirurgů a vymožeností moderní medicíny.

Zatím co my Evropanky si necháváme zvětšovat rty, což Afričanky nemusí, ony botoxu a jiných chemických látek využívají ke zvětšení onoho zmíněného a důležitého zadku. A také si na rozdíl od Evropanek vybírají modely o číslo menší, aby byly dostatečné přiléhavé. Žádné pohodlné kusy klidně i o číslo větší... :-)

Pochopitelně i tady přibývá spousta kreativních módních designerů, kteří svým způsobem také určují trendy. Svými modely, které jsou kombinací tradiční Africké kultury a moderního evropského stylu, nemalou měrou přispívají k udržení tradic.

Angolští módní guru

Módní styl neboli fashion je nyní v Angole jedna z velmi významných a pro mnohé důležitým směrem, který ovlivňuje životy mnoha Angolanů. 

Pravidelně každý rok zde proto probíhá velká módní show Angola Fashion Week, kde své modely představují přední angolští návrháři, ale také mladí a nadějní lidé, kteří se snaží prosadit. Je to přehlídka jak populární angolské kultury, tak moderních módních stylistů. Největšími a nejúspěšnějšími modelingovými agenturami je například "DA BANDA MODEL MANAGEMENT", která proslavila například modelku BLESNYA MINHER, která se prosadila po celém světě. Nebo agentura HADJA MODELS, která je jedním z hlavních organizátorů výše zmíněné módní show. Jedni z nejvýznamnějších módních návrhářů Nadir Tati, Tina Sovenir, kteří mají své díla také daleko za hranicí Angoly. Je jich mnohem více, kteří by stáli za zmínku. 

Všichni, ať už ti světoznámí nebo mladí a začínající, mají jedno společné. Nebojí se barev, nebojí se nových a bláznivých kreací a co je hlavní, mají odvahu kombinovat moderní světový trend s tím tradiční africkým. Jejich modely se tak stávají jedinečné a famózní.

Je to banga

Banga to je angolský výraz používaný k definování slova "naparování", který určuje angolský módní trend a který ovlivňuje oblékání Angolanů. To je moje "banga", můžete slyšet od mnoha z nich, když se jich zeptáte, proč mají na sobě zrovna to co mají. Základní pravidlo banga je, čím méně diskrétní, tím lepší.

Angolský filmař a oceňovaný kreativec Coréon Dú, vše blíže popisuje v jeho dokumentárním filmu "bangologia" - věda stylu, ve kterém se mimo jiné snaží objasnit posedlost Angolanů módou.