Marimba, nástroj který překonává staletí

24.01.2022

Madimba, Ndjimba a Marimba

Název tohoto tradičního nástroje pochází z jazyka Kimbundu. Její název vznikl spojením původního jména "Madimba", které používali lidé kmene Kimbundu a "Ndjimba", kterým nástroj nazývali lidé z kmene Côkwe.

Jak na ní hrát? Je to nástroj pro opravdové mistry

Marimba vznikla před stovkami let právě v Angole. Je označována za bicí nástroj, podobný xylofonu a díky palisandrovému dřevu, ze kterého se vyrábí, vydává při poklepu paličkami melodický a jemný zvuk. K její výrobě se do dnes používají tykve, lamely z palisandrového dřeva, dřevěné kolíky a provázky. Na mandimbu nebo - li marimbu mohou hrát dva nebo tři mistři najednou.

K hraní se obvykle používají dvě, ale klidně až šest paliček, které jsou potažené vlnou nebo plstí. Je však možné hrát na ni pouze rukama. Je potřeba velké zručnosti a krásných melodií dosáhnou opravdu jen mistři.

Umělci působivých ctností

Její kořeny jsou nejsilnější a nejrozšířenější mezi skupinami Kimbundu, hlavně mezi Yambangala, Mbondo a Ngola Jinga v provincii Malanje, kde se nachází také jejich centrum.

Na Marimbu se  hrálo také v provincii Kwanza Sul mezi lidmi Libolo. Jejich Marimba však byla zakřivená, čímž se odlišovala od marimby lidí Gingas a Côkwe. Pro ně byla zase typická marimba bez zakřivení, s dvanácti, tři centimetry širokými a deset centimetrů dlouhými klávesami. Hráči na marimbu v komunitě Côkwe, kde marimbě říkali Ndjamba se jmenovali Sangulungou a Sacalo a byli považování za "Umělce působivých ctností".

Prvek sebeuvědomění

Dodnes nejen marimba, ale i další lidové nástroje, hrají důležitou roli v různých obřadech. Od pohřbů, iniciačních rituálů, svateb, duchovních aktů až po kmenové zpěvy nebo nebo intimní chvilky volného času . Každý obřad má specifickou melodii, která vyjadřuje okamžik radosti, smutku nebo neštěstí. Zvuk marimby je také prvkem sebeuvědomění, kterou tento tradiční nástroj angolské hudby produkuje.

Sběratelský kousek

V Luandě můžeme tento hudební nástroj vidět v Antropologickém muzeu. Stále jsou však v Angole mistři, kteří se tradiční výrobou marimby zabývají a nabízí se tak možnost si nástroj koupit, tak jako jsem to udělala já.

Zvuk marimby je také součástí tradiční hudby, jako je například kabetula, kilaphanga, kizomba, kalupeteca, merengue, semba, riveta nebo makinu.

Protože jsou vyráběny ručně, jde tedy o autentická umělecká díla a jsou tak velmi žádaná mezi sběrateli.

Z Angoly do Guatemaly

V 16. století se marimba dostala do Ameriky, kde se stala velmi oblíbenou a dodnes je součástí hudby několika zemí. Zejména Guatemaly, států Oaxaca a Chiapas v jižním Mexiku a Nikaragui

Nejen marimba

Mezi nejcenější angolské nástroje však nepatří jen marimba, ale také: Batuque, Dicanza, Mukuvu, Ndungu, Ngoma, Ngoma Watyna, Ngoma Wakukundu, Ochigufu, Pwita, Tyinguvu, Tomb, Babugu, Cingunvu, Kisanji, Mondo, Reco-reco,Hung, Xicomba, Olombenbo, Mpungi, Kakoxi...