Barra do Kwanza

13.11.2016

Kwanza Lodge je světoznámá destinace rybolovu. Je to místo, kde se řeka Kwanza vlévá do Atlantiku. Nádherná panenská příroda, vlny velké jako mrakodrap :D a divoká řeka plná života včetně krokodýlů. 

Místo kde se řeka vlévá do oceánu, je jako vroucí voda, bublá, skáče, hučí a s naší loďkou mávala do všech stran. Kemp, který tady vybudovali je nádherný, všechny domky i restaurace jsou na nožičkách, aby se některá hladová zvířátka nedostala dovnitř. Pronajali jsme si člun a projeli se po řece. Byla to nádhera, slyšet zvuky z břehů porostlých palmami, banánovníky a liánami. Bylo možné zahlédnout i opice. 

Kormidelník pil vodu s řeky, ptala jsem se, zda nemůže onemocnět? Je to rituál, odpověděl, pokaždé, když vyplouvám na řeku, napiju se, abych vzdal respekt. Podél břehu v některých místech jsou vybudované malé vesničky, domky jen z palmového listí a hliněných cihel. Lidé posedávali okolo a mávali, ženy praly prádlo a děti se cákali v řece. Každá takováto vesnice, má kousek od břehu ve vodě kůly s plastovými láhvemi jako bójky, aby děti věděly kam můžou. Po setmění už k vodě nikdy nikdo nejde. A břeh je vždy velmi příkrý a minimálně metr až dva vysoký, aby zabránili krokodýlům dostat se do vesnice. Vesnice jsou bez kanalizace, vody i  elektřiny. Údajně jsou v řece i hroši, po řece se dá doplout až do národního parku Kissama nebo do hlavního města Luandy.