Avokádo a moje výroba avokádového oleje

11.10.2021

Jak už jsem psala, vždy když můj švagr přijede z naší rodinné farmy, na které hospodaří, přiveze spoustu ovoce a zeleniny. Je to takové množství, které nejde zkonzumovat, a tak vyrábím marmelády, ovocné dřeně, ovocné kůže nebo ovoce nasuším. 

Ani kapka nazmar :-)

Tentokrát nám přivezl několik kilo avokáda, které, ale dlouhým transportem trochu utrpělo a jen pár kousku bylo možné nechat k delší konzumaci. 

Vzhledem k tomu, že avokádový olej je jednou ze složek v naší kosmetice, opět jsem zasedla k internetu a začala se pídit po procesu výroby oleje z avokáda. 

Postupovala jsem podle návodu nějakého šamana (ani nevím odkud), který olej vyráběl bez použití strojů a jiného složitějšího vybavení.  Avokádo jsem zbavila slupky, vytáhla pecku a dužinu rozmačkala vidličkou na pečící papír. 

Čekání, mušky a zase čekání

Bylo přede mnou  několik dní čekání a pravidelného promíchávání hmoty, která postupně hnědla, než úplně vyschla. Musím přiznat, že trpělivost není moje silná stránka, ale Afrika mě docela slušným způsobem školí :-) 

Tohle čekání a obrácení doprovázelo taky odhánění mušek, které nás přinutily k postavení malého přístřešku z jemné sítě na našem balkoně. Po několika dnech, bylo avokádo téměř černé a tvrdé a já mohla pokračovat v procesu. Zapnula jsem tedy svůj domácí lis na oleje a postupně házela nalámané kousky avokáda dovnitř. A netrpělivě očekávala první kapku...

Dlouho, dlouho nekápla ani jedna. Byla jsem už docela zklamaná a chtěla to vzdát, když najednou tenkým proudem začal vytékat do připravené nádoby nádherný zelený olej. Byla jsem překvapená, že z tak tmavých (a celkem nechutných kousků) vytéká nádherná zelená tekutina.

První koupel

Hned jsem šla olej vyzkoušet do koupelny, byla jsem zvědavá jestli bude opravdu pěnit, tak jak se o něm říká. Vyrobila jsem si ho sama, tudíž jsem si to mohla dovolit a nemusela se strachovat o nákladnost mého experimentu a trápit se plýtváním. Pěnil nádherně a mé ruce po něm byly opravdu velmi vláčné. Od té doby, si olej pravidelně vyrábím, a používám ho na mytí obličeje.

Ani pecky a slupky z avokáda nepřišly nazmar. Část pecek jsem využila do salátu a zbytek spolu se slupkami použila k obarvení látky (batiky), ze které jsem ušila polštáře. Takže tak v Angole :-)