Afrika chudá nebo bohatá?

12.03.2022

Afrika jako atrakce

Nedávno jsem sledovala konverzaci v jedné FB skupině, kterou rozvířila fotografie největší křesťanské stavby světa na Pobřeží Slonoviny. Někomu připadala velmi rozporuplná a nepřišlo mu jako dobrý nápad, aby v chudé zemi byla taková to honosná stavba. Docela mne tento názor rozčaroval. Původně jsem se chtěla do diskuze zapojit, ale nakonec jsem si to rozmyslela a raději se podívala na nějaká fakta a zamyslela se nad tím, proč Afriku stále spojujeme pouze s chudobou a nevidíme také tu opačnou stranu.

Dokumenty o slumech a domorodcích jsou pro nás samozřejmostí, která k Africe patří. U nich žádnou rozporuplnost nevidíme. Internet je zaplavený fotografiemi bílých turistů, kteří si splnili sen a dovolenou si užili někde v Africe, kde se nafotili s místními domorodci, v chudých vesnicích s dětmi v otrhaném oblečení s nudlí u nosu a mouchami po těle, nebo se slonem v safari parku. Pro mnohé jsou to atraktivní snímky, kterými se můžou pochlubit spolu s historkou o příšerné chudobě. Proč fotografie afrického slumu je pro nás atraktivní a nad něčím, co vybočuje ze standardu chudé Afriky a má nějakou hodnotu, se pohoršujeme?

Fakta Afrika vs Evropa

Na africkém kontinentě se nachází celkem padesát tři států a na hranici chudoby v nich žije zhruba 9,6 % obyvatelstva. V rámci EU, kde se řadí dvacet osm zemí z celkového počtu padesáti, které jsou v Evropě, je na hranicí chudoby asi 2% obyvatel. V těchto číslech však nejsou započítány země, které v EU nejsou a patří zrovna k těm chudším v Evropě, jako je třeba Albánie, Bělorusko, Ukrajina nebo Moldávie. A jen pro srovnání, v ČR na hranici chudoby žije kolem 1 000 000 lidí z celkových 10 701 777 obyvatel. Ale nechci jen pátrat po internetu a hledat fakta.

Slumy nejsou symbolem jen Afriky

Rozhodla jsem se psát tyto příspěvky, abych alespoň trochu ukázala Afriku z jiné strany a vyvrátila předsudky. Viděla jsem několik zajímavých dokumentů o Africe, které byly plné nádherných reportáží s africkými domorodci, záběrů z přírody a děsivých slumů. Přečetla jsem také spousty článků a historek o tom, jak Evropané pomáhají lidem, kteří v těchto oblastech žijí. Málokdy jsem však viděla reportáž z ghett, která se nacházejí v Evropě nebo v Americe - a že jich není málo!. Mnohé z nich jsou i v zemích EU jako je Bulharsko, Rumunsko, Francie nebo Španělsko. Dokonce i tak malá země jako je Česká republika jich má více než 600 a žije v nich přes 127 000 lidí! Včetně těch nejmenších dětí. Samozřejmě, jen tato místa v Evropě vypadají jinak než v Africe a nejsou tedy tak turisticky atraktivní Ale i přes rozdílnost jsou to slumy nebo ghetta, je jedno jak je nazveme. Výsledek je stejný.

Světové stavby a chudoba

Přesto, že tyto ghetta máme, že  jsou ulice, do kterých by jste si po setmění nevyšli a nejspíš, by jste ani nevěřili, že jsou v naší republice, máme Tančící dům, který se stal devátou nejkrásnější stavbou a která stála 360 000 000 korun. Přestaňme tedy posuzovat zda je, nebo není v pořádku, když v chudé zemi, která ani není mezi těmi nejchudšími, stojí stavba, která zaujímá přední místa. Co nás vede k tomu, že to nedokážeme ocenit?!

Afrika ekonomicky roste. Staví nová města, vylepšuje infrastrukturu, buduje továrny a pomalu se snaží zvednout. Je tedy zcela normální, že investuje i do staveb, které jsou nákladné, ale pro ně z nějakého důvodu důležité a mohou tak reprezentovat zemi i jinak, než jen chudobou.

Z chatrčí do luxusu

Sama jsem byla překvapená tím, jak moderní a bohatá je Angola země. A bohatstvím nemyslím jen nerostné bohatství. Součástí města nejsou jen slumy, ale nádherná nová condominia - uzavřené satelity, které mohou konkurovat i těm nejluxusnějším ve světě. Dvou patrové vily s mnohdy i devíti pokoji, třemi koupelnami, terasou, nádhernými zahradami a bazénem, který je neodmyslitelnou součástí. Těchto nových částí v Angole přibývá i několik desítek ročně. Všechny mají elektřinu, vodovod s pitnou vodou, internet, ale také nejmodernější technologie chytrého bydlení, které u nás má zatím jen pár vyvolených. Vedle satelitů, které jsou hlídané a dostanete se do nich pouze s kartou trvalého bydliště, tady rostou také satelity otevřené, kde jsou domy trochu skromnější, mají maximálně pět pokojů a bazén není standardním vybavením. Během posledních let v Luandě bylo postaveno několik nových sídlišť jako například Kilamba, Zango nebo Sequele. Mezi nízkými ale i deseti patrovými domy s výtahem jsou velké zelené plochy, hřiště pro děti, pískoviště a lavičky. Nechybí školy, školky, nemocnice, bazén, restaurace, kulturní středisko ani místní úřad.

Slumy se bourají a lidé se stěhují do lepšího. To co kdysi byl luxus, se dnes stává standardem, jen my Evropané to stále nechceme vidět. Ano vyfotit se v ghettu je pro nás atraktivnější než u paneláku, nebo domu, který je stejný jako v Evropě. Pobřeží, které bylo vždy místem právě pro stavbu slumů je minulostí a nahrazují ho luxusní čtvrti s honosnými domy. Afrika už nejsou jen chatrče a nepořádek.

Condomínio: Jardim de Rosas, Boa Vida, Kilamba city, Sequele...

https://hautevile.com/portfolio/talatona-diamante/

Místo trhu shopping centrum

Vedle malých obchůdků - kantýn, je v Angole několik řetězců srovnatelných s naším Kauflandem, Tesco, Globusem nebo Albertem. Nejsme ochuzeni ani o velká schopping centra, kterých je v rámci Luandy minimálně šest. Spousta obchůdků v nich nabízí zboží od luxusních světových značek až po ty obyčejné komerční. Koupit si můžete televizi i jiné elektronické vybavení s nejnovějšími technologiemi. Barevná televize, mobil, nebo mikrovlnka jsou tady zcela běžnou součástí každé domácnosti. Tak jako u nás si i tady po nákupech můžete, zajít do kina, salónu krásy nebo se najíst v mnoha restauracích. Nepřeberné množství  podniků, které by mohly konkurovat i těm od Forejta, Kašpárka, nebo s třemi hvězdičkami od Pohlreicha. Ale samozřejmě je zde i spousta těch obyčejnějších, skromnějších. Všechny nabízí pokrmy nejen typické pro Angolu, ale také světové kuchyně a globálních fastfoodových řetězců včetně KFC.

Shopping centra:  Bellas shopping Talatona, Xyami Kilamba, Shopping Avenida Talatona

Land Rover místo velblouda

Tak jako pro nás je běžným vozem Škoda, pro Angolany je to Toyota. Zatímco v Evropě je džíp luxusem, v Angole je to standard. Množství autosalonů, které zde stojí, nabízejí auta různých značek a modelů od malých Hyundai až po luxusní BMW, Volvo nebo Ferrari. Elektro auto už také není něčím neznámým a místní taxi služba je využívá. Záběry, na kterých sedí několik lidí na jednom kole, jsou minulostí. Velbloud s oslem jako dopravní prostředek je také dávno pryč. Na kolech tady uvidíte jezdit děti po sídlišti nebo mezi domy. Dospělého člověka však málokdy.

Od jednotřídek k světovému vzdělání

Jednoduché stavby, kde se scházely v jedné místnosti děti různého věku a učily se číst, psát a počítat, jsou minulostí. Tak jako se mění standard bydlení, nakupování nebo cestování, mění se také vzdělávání. Široké spektrum moderních škol - ať těch státních nebo soukromých - nabízí dětem kvalitní vzdělání. Dnes si rodiče mohou vybrat, zda dítě dají do školy, která vyučuje podle amerického nebo evropského systému. Kromě základů se africké děti učí hned několik světových jazyků. Jednotřídky ve městech už nenajdete. Počítač, tablet nebo mobilní telefon je nedílnou součástí téměř každého školáka. Dnešní děti ovládají chytrý telefon už ve třech letech lépe než já. X Box převálcoval Nintendo také již před několika lety a dron není věcí neznámou.

Soukromá škola: https://opais.co.ao/index.php/2018/01/10/colegios-em-talatona-e-nova-vida-com-precos-a-doer/

Všichni do jednoho pytle

Jak to tedy je? Nemohu popřít, že se v Africe nacházejí nejchudší země světa, také v Angole je chudoba. Ale je to opravdu to jediné, co by mělo Afriku symbolizovat i v dnešní době?