Pohádka o Baobabu

23.11.2021

Baobab proslavil Malý princ, ale znáte tradiční africkou pohádku o Baobabu? Ne? Také jsem ji neznala, a není divu.  Baobab je strom, který v Evropě nenajdete. Ale díky mému manželovi, který je skvělý vypravěč, vám ji teď mohu napsat. Tak se pohodlně posaďte, uvařte si dobrý čaj, třeba z Baobabu a čtěte.

V dobách dávných, kdy bůh stvořil svět a na Africkém kontinentu měl již půdu, trávu, květiny a dokonce i jezera, tak právě tehdy se rozhodl vytvořit první strom.

Vybral mu místo těsně vedle jednoho z jezer.  Stvořil strom, který byl velký a velmi tlustý a vedle něj stvořil  další a další.

Dal mu jméno baobab.

Jsi první strom na zemi, vychovám tě houževnatosti, protože až přivedu lidi, chci abys jim pomáhal se vyvíjet.  Chci, aby jsi žil 6000 let. Povídá bůh Baobabu, když se na něj spokojeně dívá.

Dal mu sílu procházet tisíciletími, shromažďovat všechnu moudrost předků. Naučil ho porozumění lidí, ale Baobab šťastný nebyl.

Vždy, když se podíval do jezera a viděl na hladině odraz okolních stromů, nechápal proč vypadá tak jak vypadá. A neustále si stěžoval bohu a kladl mu různé otázky.

Nespokojený sám se sebou

"Proč má ten strom žluté listy a já ne? Ptá se Baobab boha.

Ten mu trpělivě odpovídá: " Nechtěl jsem, aby jsi měl žluté listy, chtěl jsem aby jsi byl vysoký a mohl tak vidět do dálky. A k tomu žluté listy nejsou důležité."

Baobab chápal rozhodnutí boha, ale hned se zase zeptal: "A proč tamten strom má růžový květ a já ne?"

Bůh mu opět trpělivě odpovídá: " Stvořil jsem tě a dal ti moudrost a dlouhý život, můžeš žít mnohem déle, než jiné stromy. Barva květu není přece důležitá.

Baobab se zlobí a říká: "Ne to není pravda! Stvořil jsi také jiné stromy, které mohou žít déle než já! Proč ony mají tenký kmen a já ne?

Bůh se snaží Baobab uklidnit slovy: "Tvůj kmen je silný, aby mohl zadržet až 120 litrů vody a ty mohl přežít období sucha. Tvůj kmen je dutý, aby jsi do něj mohl uložit všechny vzpomínky na všechny generace. Každý strom, který jsem stvořil je jiný. Každý má jiný úkol, všechny stromy nemohou být stejné. Rozmanitost je totiž tajemství života a přírody."

Baobab však stále není spokojený a pokračuje ve svém stěžování. " Ale existují stromy, které jsou mnohem lepší než já!"

"Baobabe, můj synu, pochop jednu věc." Rozmlouvá trpělivě bůh. " Nemáš důvod se stále srovnávat s ostatními stromy. Jsi zvláštní a jedinečný. Jsi Baobab. Každý strom, který jsem stvořil si pamatuje pouze jednu věc. Ty jsi byl první strom, který jsem stvořil, což tě dělá zvláštním. Dal jsem ti vše, co jsem v té době uměl. Pak jsem se zlepšil a další stromy proto vypadají jinak. Uvědom si, že tvému semínku trvá deset let než vyklíčí, což je dlouhá doba! Musel jsem tak vytvořit stromy, které vyrostou mnohem rychleji, ale ty také umírají mnohem dříve a naučí se mnohem méně o životě."

" Ale to není fér!" Nespokojeně odpovídá Baobab. "Chci být jako ostatní stromy, které vidím z odrazu v jezeře!"

Když se Bůh rozzlobí

To už se ale na Baobab, který stále nechápe jeho důležitost, bůh rozzlobí. A aby Baobab přestal vidět ostatní stromy a přestal se s nimi srovnávat, rozhodne se obrátit ho vzhůru nohama. Zasadí ho korunou do země a kořeny směrem k nebi. Tak baobabův baldachýn a listy pohřbí hluboko do země"

"Omlouvám se, ale udělal jsem to, aby jsi se naučil dívat se na sebe a na ostatní stromy, aby jsi pochopil svou výjimečnost a že jsi tím, kým jsi." Promlouvá k Baobabu bůh a pokračuje. " Jsem přesvědčený, že pokud se přestaneš srovnávat s jinými stromy, budeš schopen si uvědomit, jak moc je důležité být sám sebou. A uvědomíš si, že nemusíš žárlit, protože pro mě jsi jedinečný a zvláštní."
Chvíli trvalo, než Baobab pochopil kdo je.

Pochopení a konec žárlivosti

Po čase se Bůh vrátil a zeptal se: " Můj synu, už jsi se viděl?"

"Ano, omlouvám se. Jsem Baobab! Nejstarší a nejmoudřejší strom na světě. Jsem první strom na světě, jsem proto spojením mezi lidmi a tebou." odpovídá Baobab.

"To je přesně to, proč jsem tě stvořil. Život bude pro lidi velmi složitý a těžký. Musíš jim pomoci mu porozumět." Vysvětluje bůh Baobabu jeho poslání.

"Jsem tak mohutný, protože jsem pilířem světa, odporu vůči času a všem zkušenostem, které z něj mohou vzejít. Mám tyto vlastnosti, abych mohl uložit a přežít dobré i zlé a mohl pak učit lidi." pokračuje Baobab.

"Ano, je to tak. Jsi nádherný! Myslím, že nyní už tě mohu vrátit zpět." Odpovídá spokojeně bůh.

Chci zůstat naopak

"Ne, nedělej to!" Prosí Baobab. " Myslím, že bych měl zůstat, tak jak jsem. Jsem moudřejší, když jsem kořeny vzhůru. A navíc, myslím, že se mi bude takto lépe promlouvat k lidem, když budu mít svou korunu blíže k zemi." Prosí Baobab boha.

"Dobře Baobabe, jak chceš. Důležité je, abys tady byl s námi." Odpovídá spokojeně bůh.

A tak bůh stvořil Baobab.

Tajemství dutého kmene

Proto jsou dodnes lidé tímto stromem okouzleni. Když ho vidí z dálky vypadá jako by byl vzhůru nohama, když se přibližují, uvědomují si, že je přesně tak jak má být. Mohou tak slyšet jeho rady o životě, překonávání a vývoji. Koneckonců všechny vzpomínky světa jsou uloženy v jeho dutém kmeni a neexistuje žádná moudrost, která by uvnitř jeho mohutného kmene uložena nebyla.