Móda a muži v Africe? Chtějí se líbit ženám, oblíbili si i manikúru

23.11.2021

Nedávno jsem psala o módě a ženách, ale zapomenout se v tomhle ohledu nedá ani na muže :-) Právě kvůli nim ženy svému vzhledu věnují takovou péči. A muži to nemají jinak - také oni chtějí být elegantní a přitažliví. A také u nich vzhled zvyšuje prestiž a udává pozici ve společnosti (a stejně jako ženy o sebe rádi pečují).

Netráví sice tolik hodin u kadeřníka, protože vlasový pánský trend jsou velmi krátce střižené vlasy, jejichž úprava nevyžaduje tolik času jako naplétání copánků, ale věnují čas svému vousu, který je důležitý zase pro ně. Pokud se muž rozhodne, že v rámci svého image si pořídí plnovous, bradku nebo knír, vždy mu věnuje dostatečnou péči, tak aby byla jeho chlouba perfektně zastřižená, měla tvar a také byla výborně ošetřena.

Angolští muži si stejnou měrou zakládají také na svých nehtech, upravené a lesklé nehty jsou nedílnou součástí a proto jim věnují na rozdíl od evropských mužů dostatečnou péči. Není tedy neobvyklé, že mnohdy v salonech převládá pánské osazenstvo.

Břicho jako společenský status

Doba kdy v Angole převládala idea, že velikost břicha ukazuje společenské postavení a důležitost je dávno pryč. Dnes si muži zakládají na tom, aby jejich tělo bylo krásné a svalnaté a místo mohutného břicha měli takzvanou "vánočku" a jejich svaly se krásně rýsovaly pod obeplými polo-tričky značky Lacoste, Scoor nebo jiných brandových značek.

Doba mohutných a břichatých elegánů ověšenými zlatem, v obleku, který díky nekonfekčním postavám jen málo kdy padnul, je dávno pryč.

Bez obleku ani ránu.

Ani čtyřicetistupňová vedra místní muže neodradí od nošení obleku. Tím opět ukazují svou úroveň a zvyšují společenský status. Pochopitelně v obleku nechodí na nákupy a v obleku netráví svůj volný čas. Ale do práce, na jednání nebo do společnosti, byť třeba jen na společný oběd s přáteli si vždy obléknou perfektně padnoucí oblek a klidně i pro nás Evropany netradičních barev a vzorů. Tak jako v dámské módě, tak oblékání mužů je z větší části ovlivněno moderním evropským trendem. Ale není také výjimkou vidět muže v obleku, kde se právě snoubí tradiční africká kultura a tou moderní světovou. Barevné klopy nebo manžety na saku, které jsou z tradičních látek fantastickým způsobem oblek oživí a vdechnou mu zcela jiný šmrnc.

Hodinky a boty

Neodmyslitelnou součástí dokonalého image angolského muže jsou kromě naleštěného luxusního auta, také hodinky a boty. Určitě nikdy neuvidíte Angolana v sandálech s ponožkami, ale vždy buď ve společenské obuvi s leskem až vám přechází zrak nebo ve značkových teniskách, které si obují také k některým modelům obleků. Zrovna tak se téměř u každý muž pyšní na ruce mohutnýma hodinkami, které ale ne vždy jsou originálem. Nošení džínů a triček není nic neobvyklého, ale téměř vždy se jedná o nějakou z renomovaných značek. Zkrátka Angolané jsou elegantní při každé příležitosti. Mají cit pro eleganci a vkus.

Kdybych to měla shrnout, asi bych řekla: Angolané mají cit pro krásu, vkus a eleganci. V okamžiku, kdy mají finanční možnosti, dokáží se nádherně obléct a ženy také nalíčit. Nebojí se extravagance a různorodých kombinací. Zakládají si na každém detailu, milují šperky, značkové věci a parfémy. Věnují nemalou péči svému tělu a svému vzhledu. Také ale právě z důvodů nedostatků financí, někteří lidé musí chodit oblečení jen v tom, co si mohou dovolit, bez ohledu na eleganci, krásu a estetiku.

Jsou na svá těla právem pyšní a mnohdy bychom jim mohli závidět.